Na wigilijnym stole zwykle króluje karp podawany na różne sposoby, istotną rolę odgrywają jednak także śledzie. W oczekiwaniu na Pierwszą Gwiazdkę zapraszamy do wypróbowania przepisów na rybne przekąski. Propozycje polskich producentów żywności sprawdzą się nie tylko od święta.
Zgodnie z dowcipem z brodą, śledzie są ulubioną rybą każdego wędkarza. Dlaczego? Bo można je nabyć w każdym sklepie.
Miłośnicy śledzi mają do dyspozycji duży wybór przysmaków, równie bogata jest gama przepisów na dania z tym składnikiem. Swoimi propozycjami dzielą się także laureaci Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń polskie”. Firmy nagrodzone certyfikatami jakości zachęcają do wypróbowania czterech prostych przepisów kulinarnych.
I. Śledzik z musztardą
Propozycja firmy AJEX-POL Sp. z o.o. Producent z siedzibą w Częstochowie oferuje konsumentom dwa przysmaki dwukrotnie nagrodzone znakami „Doceń polskie” i tytułami TOP PRODUKT. Są to: Makrela wędzona na gorąco i Filety śledziowe a'la matjas. Drugi z wymienionych produktów jest składnikiem Śledzika z musztardą.
Składniki (na ok. 6 porcji)
- 70 dag filetów śledziowych a’la matjas firmy AJEX-POL, nagrodzonych znakiem „Doceń polskie” i tytułem TOP PRODUKT
- 30 dag cebuli
- 2 łyżki octu 10%
- 12 łyżek musztardy
- 12 łyżek oleju
Przygotowanie:
Płaty śledziowe a’la matjas zalewamy zimną wodą i pozostawiamy w niej na 60 minut. Następnie płaty płuczemy i kroimy w ukośne paseczki, po czym obieramy cebulę z łusek, płuczemy ją, kroimy w piórka i polewamy ją octem. Mieszamy całość.
Do miski wykładamy połowę matiasów, smarujemy je połową musztardy, a następnie wykładamy połowę cebuli i polewamy połową oleju. Powtarzamy czynność, wykładając po kolei pozostałe matiasy, musztardę, cebulę i olej. Całość delikatnie dociskamy tak, aby olej zakrył cebulę. Miskę przykrywamy folią spożywczą lub aluminiową i wkładamy o lodówki na 2 dni.
II. Matjasy korzenne w śliwkach
Przepisem dzieli się firma SEKO SA, która w swoim asortymencie posiada trzy wyroby nagrodzone przez Lożę Ekspertów programu „Doceń polskie”. Uznanie specjalistów z branży spożywczej zdobyły: Ognista zagrycha z chili, Sałatka polska ze śledziem i groszkiem oraz Sałatka rybna Neptun tego producenta.
Składniki:
- 400 g Matjasa korzennego SEKO SA
- 4 średnie cebule
- 200 g śliwek kalifornijskich suszonych
- pieprz kolorowy
- kilka goździków
- 2-3 liście laurowe
- olej
Przygotowanie:
Cebulę kroimy w cienkie półkrążki, po czym sparzamy ją wrzątkiem, z kolei śliwki moczymy we wrzątku parę minut. Śledzie kroimy (w ok. dwucentymetrowe kawałki), a następnie przekładamy na przemian z cebulą i śliwkami. Każdą warstwę posypujemy kolorowym pieprzem, dodajemy liście laurowe i goździki. Całość zalewamy olejem i odstawiamy na parę godzin do lodówki.
III. Tatar ze śledzia z kalarepą i suszonymi śliwkami
Do przygotowania potrawy zaczerpniętej z bloga Karolina Dziś Serwuje zaprasza firma GRAAL S.A., największy krajowy producent konserw rybnych oraz lider procesu konsolidacji branży.
W portfolio Grupy Kapitałowej GRAAL znajdziemy nie tylko ryby, ale także dania mięsne, m.in. cztery produkty wyróżnione godłami promocyjnymi „Doceń polskie”, tj. Kuchnia Staropolska Łopatka luksusowa, Kuchnia Staropolska Kiełbasa Biała, Kuchnia Staropolska Kiełbasa Swojska i Kuchnia Staropolska Jadło Staropolskie.
Składniki:
- 2 płaty śledzia a'la matjas
- 2 opakowania śledzi w sosie pomidorowym z papryką firmy GRAAL
- 1 kalarepa
- 200 g śliwek suszonych
- 1 żółta papryka
- 250 g pieczarek marynowanych w occie
- 1 duża cebula czerwona
- sól i pieprz
- 1 łyżka octu z białego wina
- cytryna
- świeży koperek
Przygotowanie:
Starannie blendujemy śledzie w sosie pomidorowym z papryką aż do uzyskania masy przypominającej sos. Płaty śledzia kroimy w bardzo drobną kostkę, tak samo postępujemy ze śliwkami, kalarepą i papryką. Cebulę siekamy, zaś pieczarki odcedzamy z zalewy i również drobno siekamy. Do tatara dodajemy „dressing” ze śledzi w sosie pomidorowym z papryką (połączy on składniki). Wszystko mieszamy, dodajemy do smaku sól i bardzo dużo świeżo mielonego pieprzu. Na sam koniec skrapiamy całość octem z białego wina. Tatar podajemy na sałacie lodowej z sokiem z cytryny oraz świeżym koperkiem.
IV. Sałatka śledziowa
Firma BIAŁUTY Sp. z o.o. udowadnia, że wystarczy kilka podstawowych składników, aby stworzyć proste, ale pyszne danie. Producent (którego nazwa pochodzi od miejscowości, w której spółka ma siedzibę) dwukrotnie zdobył laury programu „Doceń polskie” za: Majonez tradycyjny, Majonez 100% i Naturalny koncentrat soku jabłkowego. Wszystkie propozycje nagrodzono certyfikatami jakości i tytułami TOP PRODUKT.
Składniki:
- 4 duże płaty śledzia solonego
- 1 sos tatarski BIAŁUTY
- 2 jajka
- sól i pieprz
- szczypiorek
Przygotowanie:
Płaty śledziowe moczymy przez około 2 godziny. Gotujemy jajka na twardo, obieramy je i kroimy w kostkę. Płaty śledziowe również kroimy w kostkę lub duże kwadraty, a szczypiorek siekamy. Sałatkę można podać na dwa sposoby: składniki można ułożyć warstwami, a na wierzch dodać sos tatarski lub też wymieszać wszystkie składniki.
Śledziowe przysmaki nagrodzone przez Lożę Ekspertów programu „Doceń polskie”:
- Płaty ze śledzia smażone w zalewie octowej - E.Leclerc („Doceń polskie - MARKI WŁASNE”)
- Filety śledziowe po wiejsku - E.Leclerc („Doceń polskie - MARKI WŁASNE”)
- Koreczki śledziowe po giżycku - E.Leclerc („Doceń polskie - MARKI WŁASNE”)
- Filety śledziowe po wiejsku - PHP KRYBEX (specjał dwukrotnie nagrodzony certyfikatem jakości)
- Śledź delikates - Manufaktura Fishparty (godło „Doceń polskie”)
Zestawienie wszystkich nagrodzonych produktów jest dostępne na blogu programu, pod adresem www.Blog.DocenPolskie.pl, w zakładce „Produkty z DP”.
* * *
Autor: Anna Koza/Adventure Media
* * *
Ogólnopolski Program Promocyjny „Doceń polskie”
www.docenpolskie.pl
www.blog.docenpolskie.pl
Celem programu „Doceń polskie” jest promocja wysokiej jakości produktów spożywczych dostępnych na polskim rynku. Ich selekcją, oceną i przyznaniem certyfikatu „Doceń polskie” zajmują się specjaliści zawodowo związani z żywnością i technologią żywienia, którzy tworzą Lożę Ekspertów. Zasiadają w niej m.in. członkowie Fundacji Klubu Szefów Kuchni.
Twórca programu „Doceń polskie” jest także organizatorem projektu BlogerChef (blogerchef.pl) – innowacyjnego przedsięwzięcia skierowanego do blogerów kulinarnych.
* * *
KONTAKT:
Ogólnopolski Program Promocyjny „Doceń polskie”
www.docenpolskie.pl
Kontakt dla mediów:
Anna Koza
anna.koza@adventure.media.pl
Adventure Media s. c. Agencja Public Relations
www.adventure.media.pl
tel. 32 724 28 84
fax 32 417 01 70
Link do strony artykułu: https://2fwww.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/sledzie-w-roli-glownej-cztery-przepisy-na-dania-z-ryb